Frekvencia dojčenia by mala byť prispôsobená novorodencovi – mal by byť dojčený „na požiadanie“.
Dojčené deti majú tú výhodu, že je pre nich mlieko vždy pripravené.
Matka môže zlepšiť spustenie toku materského mlieka masážou prsníkov pred dojčením. Masáž podľa Plata Rueda)
Na zlepšenie vypudzovania materského mlieka je vhodná oxytocínová masaž (masáž chrbta medzi lopatkami vsede) pred dojčením.
Dieťa je dojčené 8-12x za deň. V priebehu dojčenia zmeny rýchlych sacích pohybov na pomalé rytmické satie. Matka by nemala uspokojovať satie náhradami – cumeľ (iná technika satia, dieťa je zmätené).
Matka môže stimulovať laktáciu odstriekaním materského mlieka po dojčení.
Od 3. dňa pri dostatku materského mlieka je možné dojčiť pri jednom dojčení iba z jedného prsníka (aj 40 minút), dieťa si tak vypije aj zadné tučnejšie kalorickejšie mlieko, ktoré ho zasýti. Ale sú deti, ktoré pri jednom dojčení po odgrgnutí matka musí priložiť aj na druhý prsník.
Plne dojčené dieťa môže mať rôznu frekvenciu stolíc. Môže mať stolicu niekoľkokrát za deň (pri každom prebalení) ale aj 1krát za týždeň. Stolica je od 3 dňa už prechodná zelenohnedá (črevo je už očistené od čiernej smolky) a na konci prvého týždňa je žltá (farbou aj konzistenciou pripomína praženicu).
Má 6-8 premočených plienok denne, moč je číry, jasnožltý.
Popôrodný hmotnostný úbytok vyrovnáva na 10. deň života.
Matky by mali vedieť aspoň 3 polohy pri dojčení, aby boli prsníky rovnomerne vyprázdňované a aby mohli pri poraneniach bradavky vzniknutých v jednej polohe použiť inú.