Novorodenecká klinika Petržalka Antolská

UK výživa dojčiacej matky

Základom je pestrá, vyvážená strava s mierne zvýšeným kalorickým príjmom.

Na pokrytie energetických potrieb matky počas dojčenia by denný príjem nemal klesnúť pod 2000 kcal (optimálne by mal byť 2700-2900 kcal v závislosti od hmotnosti, výšky a fyzickej aktivity ženy).

Neodporúčajú sa rýchle a drastické redukčné diéty. Ideálny je postupný pokles hmotnosti na úroveň pred tehotenstvom (rýchlosťou 0,5 – 1kg za mesiac).

Pre optimálnu tvorbu a zloženie materského mlieka sa počas obdobia laktácie odporúča úprava množstva základných živín. Príjem bielkovín (+ 14-21g/deň) a sacharidov ( + 50g/deň) by sa mal zvýšiť. Celkový príjem tukov nie je potrebné meniť. Dôraz sa kladie na dostatočný príjem polynenasýtených (omega-3 a omega-6) mastných kyselín, ktoré sú nevyhnutné pre psychomotorický vývoj a celkový zdravotný stav dieťaťa. Ich adekvátny príjem je zabezpečený konzumáciou 1-2 porcií morských „tučných“ rýb za týždeň.

U dojčiacej matky je nevyhnutné zabezpečiť dostatočný príjem vitamínov (vitamín A, D a vitamíny skupiny B vrátane kyseliny listovej), minerálov (Ca, Mg, P, Fe) a stopových prvkov (Zn, Se, I), nielen kvôli ovplyvneniu množstva niektorých z nich v materskom mlieku, ale aj pre doplnenie vlastných zásob ženy, ktoré sa dojčením vyčerpávajú.

V jedálnom lístku dojčiacej ženy by mali byť zastúpené všetky skupiny potravín: ovocie, zelenina, obilniny, mäsové aj mliečne výrobky. Strava by mala byť rozdelená na 5 – 7 menších porcií, pričom jednotlivé skupiny potravín by sa mali striedať.

Nemenej dôležité je počas dojčenia dbať na dostatočný pitný režim. Najvhodnejšia je neperlivá pitná voda alebo jemne perlivá minerálka s nízkou mineralizáciou. Celkový príjem tekutín by mal byť 2-3 l denne. Nadmerný príjem tekutín nevedie k zvýšenej produkcii materského mlieka.

Príjem kávy a iných nápojov s obsahom kofeínu by mal byť obmedzený na 2-3 šálky kávy denne, čo zodpovedá 200-300mg kofeínu. Kofeín stimuluje centrálny nervový systém. Jeho nadmerný príjem sa u dieťaťa môže prejaviť dráždivosťou, nespavosťou, či hyperreaktivitou. Keďže iba malé množstvo kofeínu prechádza do materského mlieka, klinické prejavy nemusia byť často prítomné. Nadmerný prísun však môže ovplyvniť obsah železa v materskom mlieku.

Pitie alkoholu by malo byť počas dojčenia vynechané.

Rutinné „preventívne“ eliminačné diéty z dôvodu prevencie alergických, či nežiaducich reakcií zažívacieho traktu dieťaťa sa neodporúčajú. Treba sledovať individuálnu reakciu u dieťaťa po ich konzumácii a vylúčiť len netolerované potraviny. Ak má ale žena alergiu na niektoré potraviny, je potrebné v ich eliminácii (vylúčení) aj počas dojčenia pokračovať.

Samostatnú skupinu tvoria ženy s alternatívnymi spôsobmi stravovania sa (vegetariánstvo, vegánstvo, makrobiotičky). Vzhľadom na nedostatočný prísun hlavne vitamínov D, B₂, B₁₂, vápnika, železa a nenasýtených mastných kyselín treba myslieť na potrebu ich suplementácie.

Vo všeobecnosti je vhodné počas dojčenia rozšíriť paletu potravín aj o tie, ktoré sú za iných okolností vynechávané.

Suplementácia výživovými doplnkami je vyhradená pre ženy s prejavmi malnutrície alebo špecifickými eliminačnými diétami.

Kontakty

Novorodenecká klinika Mikuláša Rusnáka LF SZU a UNB, Nemocnica sv. Cyrila a Metoda Antolská 11, 851 07 Bratislava 5

Prednosta:

doc. MUDr. Darina Chovancová, CSc.

tel.: 02/6867 2001

Zástupca prednostu

MUDr. Ľubica Pejhovská

tel: 02/6867 2326

Vedúca sestra:

Mgr. Mária Hermanová

tel: 02/6867 2679

Sekretariát:

tel: 02/6867 2664

Oddelenia:

Fyziologickí novorodenci

tel: 02/6867 2688

Jednotka intermediárnej a intenzívnej starostlivosti (JIS)

tel: 02/6867 2715

Jednotka vysokošpecializovanej starostlivosti o novorodenca (JVSN)

tel: 02/6867 2680

Ambulancia pre rizikových novorodencov

tel.: 02/6867 2516

Psychológ

Mgr. Zuzana Navrátilová, PhD., navratil.zuzana@gmail.com

Občianske združenie Nedonosené dieťa

IBAN: SK97 0200 0000 0001 7383 8012