Novorodenecká klinika Petržalka Antolská

Kúpeľ novorodenca

Pravidelný kúpeľ novorodenca poskytuje okrem prirodzenej hygienickej očisty tela dieťatku aj možnosť rozvoja motoriky, vedie k zníženiu stresu, zlepšeniu spánku a rodičovskej citovej väzby. Pohyb po vode uľahčuje vykonávanie akéhokoľvek pohybu, dieťa má príležitosť byť aktívne, pohybom dolných končatín podporuje črevnú peristaltiku, čo pomáha zmierniť prejavy dojčenskej koliky.

Kúpanie novorodenca sa rodičom môže zdať spočiatku zložité a stresujúce, najmä ak dieťa pri kúpaní plače, čo môže byť v úvode celkom prirodzené. Kúpanie novorodenca vyžaduje prax, je vhodné rezervovať si dostatok času a reagovať pokojne.Niekoľkými jednoduchými krokmi dokážeme bábätku aj rodičom kúpeľ spríjemniť.

Ako často kúpať?

Kúpanie 2 až 3-krát týždenne sa považuje za dostatočné pre primeranú hygienu novorodenca. Ak sa mu kúpeľ páči, môže sa kúpať denne, nie však častejšie pre riziko nadmerného vysušenia pokožky. V prvých týždňoch je vhodná dĺžka kúpania 5 až 10 minút, čas kúpania môžeme postupne predlžovať. Samotná voda pokožke novorodenca neškodí, (dieťa sa 9 mesiacov vyvíjalo vo vode), stav pokožky môže skôr negatívne ovplyvniť nesprávna teplota vody, dĺžka alebo technika kúpania a nesprávne ošetrovanie pokožky.

Medzi kúpeľmi saodporúča novorodencovi po každom prebalení umyťplienkovú oblasť pod tečúcou vodou. Vlhčené obrúsky sú vhodné na príležitostné využitie, keďže nie sú šetrné k pokožke novorodenca a sú zároveň neekonomické a neekologické.

Kedy kúpať novorodenca?

Čas kúpania novorodenca možno zvoliť kedykoľvek počas dňa,keď dokážeme vytvoriť pokojnú atmosféru pre bábätko aj rodiča, je však vhodné dodržať istú pravidelnosť.Dieťa by sa nemalo kúpať bezprostredne po kŕmení alebo naopak s prejavmi hladu. Bábätká, na ktoré pôsobí kúpeľ upokojujúco, je vhodnejšie kúpať pred večerným spánkom. U detí, ktoré sú po kúpeli skôr aktívne a stimulované, môžeme zvoliť kúpeľ počas dňa.

Kde kúpať novorodenca?

Kúpeľ novorodenca je možné realizovať aj v inej, dostatočne vyhriatej miestnosti, než je kúpeľňa. Teplota v miestnosti by mala byť 24 až 25°C, bez prievanu. Vhodné je príjemné osvetlenie v miestnosti, ktoré neskresľujefarbu pokožky.

Postup a praktické rady pre kúpanie novorodenca:

  1. Pripravíme si všetky pomôcky na kúpanie:
  • Vanička alebo vedierko
  • Teplomer izbový/do vody
  • Vyhriata osuška a látkové plienky
  • Ochranný krém na zadoček
  • Detský neparfumovaný olej/tekuté mlieko
  1. Teplota v miestnosti by mala byť 24 - 25°C.
  2. Do vaničky si pripravíme vodu, s výškou hladiny tak, aby boli ramienka ponorené.Teplota vody by mala byť 37,5-38 °C, počas kúpeľa vodu do vaničky nedopúšťame.
  3. Dieťatko pred kúpaním opatrne vyzlečieme a položíme na látkovú plienku.
  4. Ťažšie odstrániteľné nečistoty (stolica, nánosy šupiniek, krém) môžeme očistiť napr. plienkou alebo vatovým tampónom namočeným v oleji.
  5. Predlaktím podoprieme hlavu a krk novorodenca, držíme ho za vzdialenejšie rameno a druhou rukou podoprieme panvu a zároveň obopíname stehno.
  6. Dieťapomaly vložíme do vaničky (môže byť aj jemne zabalené v látkovej plienke),najskôr panvu a nožičky a následne telíčko. Nôžky sa môžu zapierať do okraja vaničky, čo mu dodá pocit stability.
  7. Začneme umývaním tváre a vláskov, osobitnú pozornosť venujeme záhybom na krku.
  8. Pokračujeme opláchnutím bruška a okolia pupku, V tejto polohe mu môžeme zospodu umyť aj chrbátik, alebo môžeme dieťatko otočiť na bruško a tak umyť chrbátik. Na záver umývamegenitálnu oblasť a zadoček.
  9. U dievčat: intímne partie umývame jemnýmipohybmi smerom ku konečníku, spredu dozadu, nezasahujeme hlboko. Okraje genitálií jemne roztiahneme a umyjeme čistou vodou (prevencia vzniku zaparenín a zrastov).
  10. U chlapcov:do 3 rokov nesťahujeme predkožku! Umývame smerom spredu dozadu ku konečníku, dôkladne umyjeme záhyby pod mieškom (prevencia vzniku zaparenín).
  11. Po kúpeli dieťatko zabalíme do pripravenej vyhriatej osušky a ľahkými dotykmi odsajeme zvyškyvody, pokožku osuškou nešúchame. Pozornosť venujemeodstráneniu vody zo všetkých záhybov.
  12. Pupok dôkladne vysušíme látkovou plienkou alebo gázovým štvorcom.
  13. Po kúpeli môžeme povrch tela ošetriť malým množstvom telového mlieka alebo oleja vhodného pre novorodencov. Zadoček ošetríme tenkou vrstvou ochranného krému a dáme plienku.
  14. Dieťa oblečieme do čistého oblečenia.
  15. Vatovými tyčinkami alebo okrajom látkovej plienky jemne vytrieme vchod do nosa a ušnicu, nezasahujeme do hĺbky zvukovodu!
  16. Vlásky jemne prečešeme detskou kefkou alebo jemným hrebeňom.

  17. Po kúpeli môžeme dať dieťatku na chvíľu čiapočku, zabalíme ho do zavinovačky, aby sa zohrialo.

Kontakty

Novorodenecká klinika Mikuláša Rusnáka LF SZU a UNB, Nemocnica sv. Cyrila a Metoda Antolská 11, 851 07 Bratislava 5

Prednosta:

doc. MUDr. Darina Chovancová, CSc.

tel.: 02/6867 2001

Zástupca prednostu

MUDr. Ľubica Pejhovská

tel: 02/6867 2326

Vedúca sestra:

Mgr. Mária Hermanová

tel: 02/6867 2679

Sekretariát:

tel: 02/6867 2664

Oddelenia:

Fyziologickí novorodenci

tel: 02/6867 2688

Jednotka intermediárnej a intenzívnej starostlivosti (JIS)

tel: 02/6867 2715

Jednotka vysokošpecializovanej starostlivosti o novorodenca (JVSN)

tel: 02/6867 2680

Ambulancia pre rizikových novorodencov

tel.: 02/6867 2516

Psychológ

Mgr. Zuzana Navrátilová, PhD., navratil.zuzana@gmail.com

Občianske združenie Nedonosené dieťa

IBAN: SK97 0200 0000 0001 7383 8012